Zmiękczanie Wody - usuwanie kamienia i rdzy z rur

 

Tematy na stronie:
1) Twardość wody
2) Mapa twardości wody w Polsce
3) Problemy z osadem i rdzą
4) Więcej problemów powiązanych z kamieniem: rdza i bakterie 
5) Jak pozbyć się problemu wynikającego z twardej wody?
6) Przegląd modeli Vulcan dla mieszkań, domów i spółdzielni
 
 

Twardość wody

Twarda woda to ta, która zawiera dużą ilość jonów wapnia i magnezu. Twardość możemy podzielić nawęglanową (przemijającą) i niewęglanową (trwałą).
Suma tych twardości daje nam twardość ogólną. Twardość może być wyrażana w kilku skalach: niemieckiej, francuskiej, angielskiej, w ilości milivali jonów Ca2+ na litr albo ilości miligramów CaCO3 w litrze wody. 
 W Polsce ogólna twardość wody przeznaczonej do spożycia według norm może zawierać się w przedziale 60-500 mg CaCO3/l (6-50°fH – stopni francuskich lub ok. 3-28°dH – stopni niemieckich). Za wodę miękką przyjmuje się taką wodę, która zawiera nie więcej niż 140 mg CaCO3/l (czyli 14°fH lub 8°dH). W Polsce średnia twardość wody, to kilkanaście stopni niemieckich. Informację o twardości wody znajdziemy u dostawcy (np. na stronach internetowych lokalnych wodociągów). Jeżeli mamy wodę z własnego ujęcia, chcąc sprawdzić jej twardość (i inne własności), należy ją oddać do badania lub samodzielnie wykonać test twardości za pomocą testera (tzw. tester kropelkowy da nam wystarczająco dokładny wynik). 

   Twardość wody  
   ppm
  części na million (mg/l)  
GPG
  ziaren na galon (Stany Zjednoczone)  
 °dH
  niemiecka twardość   
°fH
    francuska twardość     
Bardzo miękka 1-70 1.0 - 4.2 0.1 - 4.0 0.1- 7.0
Miękka 71-125 4.3 - 7.2 4.1 - 7.9 7.1 - 12.5
Średnio twarda 126-250 7.3 - 22 8.0 - 14 12.6 - 25
Twarda 251-500 23 - 30 15 - 21 25.1 - 50
Bardzo twarda 501 i więcej 31 i więcej 22 i więcej 51 i więcej


Mapa twardości wody w Polsce

 
  
 

 

 
 
 
Problemy z osadem i rdzą
 
Czym jest osad wapienny?
 
Osad składa sie głównie z wapnia i magnezu - dwóch minerałów posiadających zasadniczo zdrowy wpływ na człowieka. Jednakże to, co jest korzystne dla organizmów żywych szybko staje się problemem, jako osad wapienny w instalacji wodnej, w maszynach i na powierzchniach wokół domu.

Tak zwana twarda woda zawiera wysokie stężenie wapnia: im więcej wapnia w wodzie tym twardsza woda i więcej problemów


 
Jak powstaje osad wapienny?
       
  Kamień tworzy się, kiedy twarda woda przepływa przez rury. Wapń w nieczyszczonej wodzie krystalizuje się w kleistą strukturę. Te kryształy przylegają zarówno do siebie jak i do powierzchni i natychmiast produkują silny osad wapienny, który ma bardzo niszczący wpływ.   
  Kamień rośnie w szczególności, gdy zmienia się ciśnienie wody. To dzieje się, gdy woda zmienia kierunek na kolankach lub skrzyżowaniach rur, co powoduje zawirowania; lub kiedy opuszcza system rurociągów przez kran. Spadek ciśnienia zwiększa powstawanie kryształów wapnia, które tworzą strukturę podobną do zadziorów i przylegają wszędzie.  
     
  Kamień szczególnie formułuje się w ciepłych rejonach takich jak ogrzewanie jak i grzejniki. Im cieplejsze od powierzchni tym więcej rozwinie się kamienia. Typowe miejsca problemowe to elementy grzewcze, grzałki wodnie itd.   
       
Więcej problemów powiązanych z kamieniem: rdza i bakterie     
     
  Kamień jest obcą substancją dla ścian rury, która powoduje ogromne problemy działając jako blokada. Ma także niszczący wpływ na części maszyn. Niestety, osad kamienny także przyciąga inne niepożądane substancje, które tworzą ponownie nawet większy problem i zagrożenia:   
     
Rdza- powszechny problem w połączeniu z kamieniem    
     
  Głównymi składnikami kamienia są wapnia i magnezy. To prowadzi nas do wiary, że osad kamienny ma biały kolor. Jednakże, większość osadów ma kolor czerwony. Przyczyną tych przekłamań jest związek między kamieniem, a rdzą. Jak tylko tworzy się osad kamienny, całe żelazo i utlenione cząsteczki żelaza osadzają się w kamieniu. To tworzy kolor czerwony. To także znaczy, że rdza jest mocno przytwierdzona do rury co powoduje poważne zagrożenie dla rur przez korozje wżerową.   
       
Niebezpieczny rozwój bakterii zagnieżdżonych w osadach.    
     
  Osady kamienia kotłowego są również doskonałą baza rozwojową dla bakterii i innych niepożądanych mikroorganizmów. Ponieważ osady mają nierówną, chropowata powierzchnię, są idealna kryjówką do zagnieżdżenia się bakterii. W wodzie zimnej i ciepłej należy stawić czoła potencjalnie niebezpiecznym substancjom utrzymującym się w osadach.  
       
       

Typowe problemy wywołane przez kamień I rdzę
 
Blokuje instalację wodną   
Utrata ciśnienia wody spowodowana zmniejszeniem średnicy rur
Kumulacja rdzy w rurach, co moze spowodować korozje
Rozwój bakterii w wodzie pitnej, którą przenoszą rury
Wielokrotne naprawy lub wymiana sprzętu domowego
Wymiana całej instalacji wodnej
Utrata energii w gorącym obiegu wody i wysokie koszty ogrzewania
Matowe powierzchnie w łazięce i kuchnii
Wysokie koszty sprzątania i potrzeba agresywnych środków czystości    
Nieprawidłowe działanie urządzeń
Wysokie koszty produkcji wynikające z konserwacji
Długie przerwy w produkcji wywołane konserwacja i czyszczeniem maszyn prowadzące do nieefektywnego zarządzania produkcją
Spadek wydajności
       

     

 

Jak pozbyć się problemu wynikającego z twardej wody? Oto najtańsze rozwiązanie przynoszące oczekuiwany efekt: 

Uzdatnianie Wody Impulsem Elektrycznym - Efekt Zmiękczania Wody Dla Instalacji Domowych i Przemysłowych

 
     
  Urządzenia z serii Vulcan, Calmat to nowoczesny system rozszczepiający wodorowęglan wapnia "kamień kotłowy CaCO3" na mono-kryształy. Urządzenia te zmieniają całkowicie podejście technologiczne do stosowania dotychczasowych stacji zmiękczania wody regenerowanych chlorkiem sodu (sól kuchenna pastylkowa). Urządzenia w technologii impulsowej z serii VULCAN i CALMAT zostały tak zaprojektowane aby spełnić również potrzeby dla budownictwa jednorodzinnego i mieszkań wielorodzinnych.  
     
  System przeciw osadom z węglanu wapnia(CaCO3) tzw. kamień kotłowy i tlenkom żelaza.  
     
  Bezsolna alternatywa dla urządzeń zmiękczających wodę. Stosując system Vulcan lub Calmat pozbywacie się Państwo kamienia w postaci osadu który to niszczy instalacje wodne oraz ciepłownicze.   
     
  Vulcan jest ekologicznym systemem uzdatniania wody, zabezpieczającym instalację wodną i urządzenia przed osadzaniem się kamienia wapiennego oraz rdzy. Technologia impulsowa Vulcan-a to proces fizycznego odkamieniania wody. Specjalne elektroniczne impulsy odwracają przebieg krystalizacji wapnia w wodzie oraz blokują powstawanie bieżącego kamienia w przepływającej wodzie.  
     
  Powstały węglan wapnia w postaci monokryształu traci zdolność przyczepiania się do innych powierzchni. Ta technologia oparta jest wyłącznie na pojemnościowych impulsach elektrycznych, nie wykorzystuje soli ani jakichkolwiek substancji chemicznych.  
     
  Technologia  
     
  Powstały węglan wapnia w postaci monokryształu traci zdolność przyczepiania się do innych powierzchni. Ta technologia oparta jest wyłącznie na pojemnościowych impulsach elektrycznych, nie wykorzystuje soli ani jakichkolwiek substancji chemicznych  
  - ekologiczne rozwiązanie problemów z kamieniem wapiennym.  
  - bez użycia soli i chemii  
  - odpowiednie dla średnicy rur od 1/2" do 20" (10-500 mm)  
  - akrylowy odlew gwarantuje wytrzymałość i jakość  
  - bezinwazyjna instalacja (bez przecinania rur)  
  - działa na każdy rodzaj materiału- żelazo, miedź, stal nierdzewna, ocynkowane żelazo, plastik, PVC, PE-x, wieloskładnikowe rury (na dowolną mieszankę materiału) itd.  
     
  Istnieje wiele powodów , dlaczego technologia z urządzeniami Vulcan jest dobra i warto ją stosować.   
     
Vulcan z serii trzech produktów wyraźnie wyróżnia się jakością i wydajnością m3/h.
   

 
Niemiecka 24 voltowa technologia impulsowa (pojemnościowa): Woda jest uzdatniania przez elektryczny impuls, który likwiduje kamień w przyjazny dla środowiska „zielony” sposób. Jest to elektroniczny system, który nie jest oparty na technologii magnesów.
 

 
Vulcan pracuje na zakresie częstotliwości pomiędzy 3-32 kHz z różnymi szczytowymi częstotliwościami (wahania częstotliwości). Sekret właściwego fizycznego uzdatniania wody leży w doborze tych impulsów. CWT opracowała i udoskonala technologie impulsową od ponad 30 lat. 
 

 
Vulcan wykorzystuje niestandardowe pojedyncze pasma miedzi (taśmy). Kluczową sprawą jest sposób przesyłania impulsów do wody. Konstrukcja taśm zwiększa obszar powierzchni, która przekazuje impulsy. To poprawia transmisję nawet o 40 %.
 

 
Oryginalny odlew akrylowy jest unikalny dla linii produktów Vulcan. Oferuje on maksymalną ochronę przed wodą, ciepłem, brudem, wilgocią i utrzymuje wszystkie elementy bezpiecznie i szczelnie na miejscu.
 

 
Vulcan dostarczany jest z zewnętrznym, dopuszczonym przez UL i TUV elektronicznym adapterem zasilania. Działa on przy bardzo niskim poborze mocy, pod napięciem 100-240V 50-60Hz 0,5A i wyrównuje ewentualne zachwiania energii. 
 

 
Vulcan nie jest oparty na magnesach. Dlatego działa w 100% niezależnie od prędkości (szybkość przepływu wody) w rurach i stale dostarcza skuteczne impulsy, które gwarantują odpowiednia moc o każdej porze.
 

 
System dla różnych materiałów: Vulcan jest w stanie pracować na każdym materiale. Nie ma potrzeby kupować innego produktu do metalu, PVC, plastiku itd.
 

 
Program automatycznej pamięci sprawia, że Vulcan zawsze działa poprawnie. W przypadku nieprzewidzianych awarii, np.: braku prądu Vulcan automatycznie ustawia z powrotem poprzedni program, gdy prąd powróci. Vulcan pracuje w pełni automatycznie, zakładasz, zamykasz pomieszczenie i zapominasz o nim a on działa. 
 

 
Vulcan posiada liczne certyfikaty renomowanych międzynarodowo instytucji: niemiecki TÜV, niemiecki CE, UL- certyfikacja dla adapterów zasilających itd.
 

 
Vulcan zużywa bardzo mało energii, jest bardzo ekonomiczny. Urządzenie pobiera od 1.75 do maksymalnie 3.25 Watt. Koszty eksploatacji wynoszą (~10 do 20 PLN) rocznie.
 

 
Wyprodukowane w Niemczech: Vulcan to niemiecka jakość produkcji, został wyprodukowany przez Christiani Wassertechnik GmbH działającą w Berlinie od 1989.
 

 
10 lat międzynarodowej gwarancji jest nadawane całej lini urządzeń Vulcan. Ze względu na szczególną ochronę akrylową te urządzenia działają przez ponad 30 lat.
 
   

Przegląd modeli Vulcan dla mieszkań, domów i spółdzielni  
   

 

 
Vulcan 3000
Vulcan 5000
Vulcan S10
 

Maks. średnica rur
11/2” (38 mm)
2” (50 mm)
3” (76 mm)
Wydajność
3000 l/h 5000 l/h 10 m3/h
Napięcie
24 Volt 24 Volt 24 Volt
Moc
2,0 Watt 2,0 Watt 2,25 Watt
Taśmy impulsowe
2x1m 2x1m 2x1m
Szerokość taśmy
10 mm 10 mm 20 mm
Wymiar urządzenia
80/130/30 mm 85/150/30 mm 120/190/40 mm
Częstotliwość
3-32 kHz 3-32 kHz 3-32 kHz
Wymagane miejsce na dł. rurociągu 300 mm 350 mm 500 mm
Ustawić Program 1 1 3
   
Stosując technologie impulsową zawsze otrzymamy czystą - bez osadu kamiennego instalację wodną i grzewczą,  

Jeżeli masz problem z twardą wodą z zarośniętymi rurociągami, kotłami, wymiennikami ciepła płytowymi, rurowymi, zbiornikami wody ciepłej czy też innymi zadzwoń lub skontaktuj się drogą mailową info@intelio.eua pomożemy Ci pozbyć sie tego problemu. 

 
Stosując system Vulcan lub Calmat redukujemy dodatkowo możliwość rozwoju bakterii w instalacjach wodnych.  
Rozwiązanie z zastosowaniem impulsu elektrycznego daje niesamowite możliwości i wyniki działania na istniejący kamień w wodzie( węglan wapnia). Wiele obiektów zostało wyposażonych w tą technologie, w których problemy z zarastaniem urządzeń domowych przestał istnieć  
   

Książka referencyjna.

 
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

na stronę
Ustaw kierunek malejący