iRobot Roomba ma 10 lat

iRobot Roomba ma 10 lat


2012.09.17

 
17 dzień września to szczególna data w historii iRobot Corporation – amerykańskiego producenta robotów militarnych i domowych. Tego dnia, dziesięć lat temu firma zapoczątkowała rewolucję w dziedzinie sprzątania wprowadzając na rynek robota odkurzającego Roomba. W jego konstruowaniu producent wykorzystał swoje doświadczenie zdobyte podczas projektowania najnowocześniejszych robotów militarnych, które na co dzień chronią i ratują ludzkie życie. Obecnie Roomba jest najpopularniejszym robotem sprzątającym na świecie oraz głową rodziny robotów domowych iRobot, do której należą: robot myjący Scooba, czyszczący rynny Looj oraz czyszczący baseny Verro. Domowe iRoboty znalazły do tej pory na całym świecie już przeszło 8 mln nabywców. Z okazji 10 urodzin iRobota Roomba zapraszamy do zapoznania się z historią powstania robota i ciekawostkami na jego temat.

 

Pierwsza generacja

 

Zaprezentowana w 2002 roku pierwsza generacja iRobota Roomba wytyczyła tor rozwoju kolejnym modelom. Już wówczas robot posiadał swoje elementy charakterystyczne, jak przedni zderzak z usytuowanym na szczycie sensorem, 3-stopniowy system czyszczenia, możliwość komunikacji z Wirtualnymi Ścianami, ułatwiającą przenoszenie rączkę, czy kompaktowy kształt dysku o średnicy 34 cm i wysokości ok. 9 cm. Elementem wyróżniającym tego pierwszego, domowego robota sprzątającego były 3 przyciski na panelu górnym – S (small), M (medium), L (large), za ich pomocą wskazywało się wielkość pokoju, który robot ma posprzątać. Roomba pierwszej generacji doczekała się dwóch aktualizacji w postaci modeli Elite oraz Pro Elite, które poza nowymi kolorami obudowy zyskały na funkcjonalności. Poza możliwością sterowania robotem za pomocą pilota, posiadały one dodatkowe przyciski do włączania trybów – "Max Clean", w którym robot sprzątał do pełnego wyładowania baterii oraz znany również z późniejszych generacji "Spot", w którym robot sprząta rucham spiralnym powierzchnię ok. 1 metra kwadratowego.

 

Druga generacja

 

W lipcu 2004 roku światło dzienne ujrzała Roomba Discovery, którą w późniejszym okresie nazwano serią 400, dając tym samym początek nowemu nazewnictwu gamy produktowej. Roboty tej generacji posiadały szereg usprawnień w stosunku do swojego pierwowzoru. Sposób czyszczenia nie zmienił się, jednak został przeprojektowany tak, aby był bardziej wytrzymały, a jego utrzymanie w odpowiedniej kondycji łatwiejsze. Dzięki wprowadzeniu modułu automatycznej kalkulacji powierzchni pomieszczenia, przyciski S, M, L na panelu głównym ustąpiły miejsca włącznikom poszczególnych trybów pracy - Spot, Clean oraz Max. Na wyposażeniu iRobota Roomba serii 400 znalazła się po raz pierwszy Stacja Dokująca, do której robot wraca samoczynnie po skończonej pracy, aby naładować akumulator. Druga generacja to również rewolucja w postaci możliwości programowania robota na 7 dni tygodnia, aby sprzątał np. podczas nieobecności domowników. Wszystkie te usprawnienia sprawiały, że Roomba serii 400 sprowadzała odkurzanie do opróżniania pojemnika na zanieczyszczenia. W ramach drugiej generacji funkcjonował również iRobot Dirt Dog, który zaprojektowany został do czyszczenie warsztatów i garaży w oparciu o specjalnie zaprojektowane szczotki zbierające luźne zanieczyszczenia. Cechami różniącymi go od modelu Roomba były uproszczony interfejs oraz brak modułu odkurzającego.

 

Seria 500

 

Zaprezentowana we wrześniu 2007 roku seria 500 poza zwiększoną efektywnością charakteryzowała się nowoczesną stylistyką obudowy oraz elementem, który od tamtej pory stał się charakterystyczny i rozpoznawalny dla domowych robotów marki iRobot – umieszczonym centralnie, podświetlonym jaskrawym, zielonym kolorem przycisk CLEAN. Roomba tej generacji posiadała zderzaki z sensorami, dzięki którym robot wiedział kiedy zbliża się do przeszkody (meble, ściany), zwalniał przed nimi i delikatnie się z nimi stykał. Dzięki zastosowaniu systemu Dirt Detect, seria 500 odszukiwała miejsca o większym zabrudzeniu i intensyfikowała na nich swoje działanie. Niezwykle ważnym elementem wyposażenia robotów tej generacji były Wirtualne Latarnie, które pozwalały robotowi lepiej orientować się w mieszkaniach o skomplikowanym układzie i sprzątać kolejno poszczególne pomieszczenia. Dzięki bardziej szczelnej konstrukcji, robot wymagał mniejszej częstotliwości konserwacji, a modularna budowa sprawiła, że użytkownik mógł naprawić większość uszkodzeń samodzielnie. Poszczególne modele serii 500 różniły się między sobą wyposażeniem dodatkowym.

 

Seria 700

 

Najnowocześniejszy robot odkurzający Roomba, serii 700, dostępny obecnie na rynku, miał swoją premierę w styczniu 2011 roku. Posiada wszystkie funkcje i zalety użytkowania wprowadzane do kolejnych generacji robotów Roomba, ponad to charakteryzuje się m.in. akumulatorem o większej trwałości oraz nowoczesnym designem. Roboty serii 700 posiadają nowo zaprojektowaną głowicę czyszczącą, która maksymalizuje efektywność ich pracy oraz korzystają z pojemnika Aerovac 2 z filtrem HEPA, dzięki czemu oczyszczają powietrze z najmniejszych drobinek kurzu. Dostępny w serii 700 usprawniony system wykrywania brudu Dirt Detect 2 wykorzystuje dwa rodzaje czujników – akustyczny oraz optyczny – dzięki czemu robot "widzi i słyszy" nawet najmniejsze zabrudzenia. Wygodę użytkowania zwiększa ponadto dioda wskaźnika zapełnienia zbiornika oraz głosowa komenda, które informują kiedy należy opróżnić pojemnik.

 

Rewolucja w sprzątaniu

 

Wprowadzenie na rynek pierwszej generacji iRobota Roomba w 2002 r. to nie tylko początek rewolucji w domowym odkurzaniu – na przestrzeni 10 lat iRobot wprowadził do sprzedaży robota myjącego Scooba (2005 r.), czyszczącego rynny Looj (2007 r.) i czyszczącego baseny Verro (2007 r.)

 

Roomba w liczbach:

 • Dostępność – 6 kontynentów, przeszło 50 krajów,
 • Gospodarstwa domowe – przeszło 6 milionów na całym świecie
 • Sprzedanych na całym świecie domowych iRobotów – przeszło 8 milionów (większość: Roomba)
 • Przeciętnie iRobota Roomba w swoim życiu zbiera – 136 kg brudu
 • Przeciętnie iRobota Roomba w swoim życiu pokrywa łącznie – 22.297 m²
 • Łączne użycie szczotek bocznych (na całym świecie) – 12 mln
 • iRoboty Roomba przez 10 lat odkurzyły ogółem – 1 680 000 000 000 km²
 • Przeciętnie iRobot Roomba pokonuje w swoim życiu 1 134 km, co w przypadku wszystkich sprzedanych egzemplarzy przekłada się na:
 
  • 21 825 wypraw na Księżyc (w jedną stronę)
  • 209 386 okrążeń dookoła Ziemi
  • 56 wypraw na Słońce (w jedną stronę)
Tematy
Brak tematów
Tagi
Brak tagów